Dereń jadalny

Sortuj wg: ▲ Nazwa produktu | Cena
Dereń jadalny
Cena: 20,00 zł
Dereń jadalny

Dereń jadalny

Cornus mas

 

Jest to duży krzew lub małe drzewo dorastające do wysokości 5–8 m, o symetrycznej, owalnej koronie. Rośnie powoli, niektóre egzemplarze mogą dożywać 200 lat. Brązowawa, dekoracyjna kora na starszych gałęziach się łuszczy. Z drewna wyrabiane były koła zębate, jest doskonałe do toczenia.

 

Żółte kwiaty pojawiają się bardzo wcześnie (przełom lutego i marca) przed rozwojem liści. Bardzo efektowny i dekoracyjny w okresie kwitnienia oraz jesienią, gdy dojrzewają owoce, a następnie intensywnie przebarwiają się liście.

Ciemnozielone, błyszczące liście jajowato-eliptyczne, ostro zakończone umieszczone są na pędach naprzeciwlegle.

Owocem jest kulisty lub eliptyczny pestkowiec o długości 1,5–2 cm. Owoce są jasnoczerwone do szkarłatnych. Miąższ jest soczysty, w smaku cierpko-kwaskowaty. Owoce dojrzewają od końca sierpnia do końca września.

Dereń preferuje stanowiska dobrze nasłonecznione, ale znosi także częściowe zacienienie. Dobrze rośnie na glebie każdego rodzaju, musi jednak być przepuszczalna.

Owoce derenia jadalnego są bogatym źródłem witaminy C — zawierają jej tyle, co cytryny. Ze względu na wysoką zawartość kwasów organicznych mogą być wykorzystywane do naturalnego zakwaszania przetworów owocowych. Z owoców sporządza się soki, galaretki, nalewki (dereniówka), wina, dżemy, kandyzuje się je i suszy, można także łączyć je w przetworach ze słodkimi owocami, np. jabłkami. Dzięki działaniu ściągającemu i przeciwzapalnemu owoce używane są w leczeniu chorób przewodu pokarmowego.

 

Pierwsze owoce derenia można uzyskać w 3-4 roku po posadzeniu. Początkowo z rośliny zbiera się 5–10 kg, w pełni owocowania — 20–40 kg, a z bardzo starych drzew nawet 100 kg owoców.

Roślina dobrze znosi cięcie, może być więc wykorzystywana na żywopłoty formowane, jako samotnik (tzw. soliter) lub w grupach. Derenie można także rozpinać na ścianach budynku w formie palmet. Są interesującą ozdobą w parkach i małych ogrodach. Co ważne, dereń jadalny jest odporny na choroby i szkodniki.
 
Dereń jadalny Jolico
Cena: 70,00 zł
Dereń jadalny Jolico

Dereń jadalny 'Jolico'

Cornus mas 'Jolico'

 

Austriacka odmiana owocowa derenia jadalnego.

Owoce barwy ciemnopurpurowej, duże - średnio 5g na owoc, dojrzewają jako jedne z ostatnich na przełomie września i października.

Owoce trzy razy większe niż u gatunku. Mały udział pestki. Obfite owocowanie.

Odmiana obcopylna.
 
Dereń jadalny Kasanlak
Cena: 55,00 zł
Dereń jadalny Kasanlak
 
Dereń jadalny Kasanlak
Cornus mas Kasanlak
 
Odmiana wielkoowocowa z Bułgarii.
Dereń jadalny Kasanlaker
Cena: 55,00 zł
Dereń jadalny Kasanlaker
 
Dereń jadalny Kasanlaker
Cornus mas Kasanlaker
 
Owoce duże, do 6g, gruszkowate.
Obficie owocuje.
Owoce dojrzewaja od połowy do końca sierpnia.
Dereń jadalny Pioneer
Cena: 55,00 zł
Dereń jadalny Pioneer
Dereń jadalny Pioneer
Cornus mas Pioneer
 
Odmiana o bardzo dużych owocach - do 5-6cm.
Sklep jest w trybie podglądu
Click Shop | Hosting home.pl